DbR_Forum [Internacional]
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Osnovna ploča MSI P45 Platinum

Go down

Osnovna ploča MSI P45 Platinum Empty Osnovna ploča MSI P45 Platinum

Komentar by Stefy555 Mon Mar 16, 2009 6:13 pm

Ključni noviteti objedinjeni su pod nazivom DrMOS, iza kojeg se krije skup hardverskih i softverskih tehnologija za upravljanje različitim aspektima funkcionisanja osnovne ploče. DrMOS donosi poboljšanu kontrolnu logiku za upravljanje potrošnjom pojedinih komponenti, kako bi ploča bila u trendu smanjene potrošnje i zelenih tehnologija, a u novi CMOS čip većeg kapacitedta se može flashovati EFI BIOS. Na kraju, ovaj set tehnologija obećava i bolje overclocking rezultate, na originalan način.

MSI ostaje dosljedan Circu-Pipe hladnjaku za NorthBridge čip, koji je krasio njihove napredne modele i prethodne dvije generacije. Izgleda da su se sa ovim modelom konačno pronašli, jer hladnjak ugrađen na nju izgleda vrlo ozbiljno i, uz manju potrošnju samog čipa (proizveden 65nm procesom), nudi niske temperature ključnih komponenti za overclockere.

Dizajn je jedan od najboljih koje smo vidjeli od MSI-ja, sa uredno posloženim elementima i pomagalima za lakšu ugradnju. Ključnih šest SATA priključaka su položenog formata, pa se neće desiti da ih prekrije duža grafička, koja bi mogla biti stanovnik ploče, ali napominjemo i da je ovakva orijentacija portova nezgodnija za pristup kada je ploča u kućištu. Minimalnu zamjerku stavljamo na memorijske slotove koji su previše blizu PCIe slotu.

Uobičajeni set pomagala za napredne korisnike, mikroprekidači, čišćenje CMOS-a na zadnjem panelu i super-zgodni dodaci za lakše priključivanje prednjeg panela su tu, jedino nam je žao što je savršeni statusni ekran sa P35 Platinum modela zamijenjen setom dioda za čije odgonetanje se mora konsultovati uputstvo. Suza nam se otela, jer je onaj sa direktnim ispisom POST informacija bio odličan. Po dijelovima ploče su “posute“ i druge kontrolne diode koje signaliziraju broj korištenih napojnih faza za procesor, te da li se za napajanje memorije i NorthBridge čipa koristi jedna ili dvije faze. U biti, ova signalizacija je korisna sve dok je ploča izvan kućišta, ali čim se ugradi, korisnost postaje upitna.

BIOS je već sa prošlom generacijom preživio “veliko spremanje“, ovaj novi je samo još dorađeniji. Sve najbitnije postavke i dalje su smještene u Cell meni, pa nema potrebe za skakanjem iz menija u meni. Opcije su pregledno složene i za većinu stvari date su aktuelna i vrijednost sa novim postavkama, jedino što fali je prikaz nominalnih vrijednosti napona komponenti, dok je puno veći nedostatak nepostojanje alatke u BIOS-u za update BIOS-a. Nekoj jeftinijoj ploči bismo to mogli progledati kroz prste, ali ovoj ipak ne možemo, tim prije što MSI LiveMonitor alat ne nudi ručni update BIOS-a iz fajla. Overclockeri uvijek “sjede“ na zadnjoj verziji BIOS-a, često i na betama koje nisu zvanično dostupne...

Među novitetima u BIOS-u su puno veći naponi koji se mogu širokogrudo ponuditi komponentama, te izvrsna granularnost, negdje koraci idu po 0,01V – savršeno! Dva zanimljiva noviteta su Memory-Z, koji će prikazati SPD podatke iz memorijskih modula, što može biti jako zgodno i uštedjeti podiznje Windowsa i pokretanje nekog programa poput CPU-Z-a, a druga inovacija krije se iza opcije MultiStep Booster, druge komponente DrMOS-a. Ova tehnologija, tvrde u MSI-ju, poboljšaće OC rezultate. Kako? Tako što se overclocking postavke primjenjuju ne tokom POST-a, nego tek po ulasku u Windowse, čime se izbjegava “zakucavanje“ mašine i olakšava dijagnostika u Windows okruženju (možete provjeriti koja komponenta je na “tananim nogama“ ukoliko dobijete iole stabilne Windowse). Stvar radi u dva moda – u prvom se tokom POST-a frekvencija FSB-a podigne za nešto više od pola postavljene vrijednosti, a tek kada se podignu Windowsi, FSB se polagano podiže do krajnje vrijednosti, što možete posmatrati u CPU-Z. Kod drugog moda su ovi koraci puno veći, jer podizanje frekvencija započinje od nominalnih.

Treća komponenta DrMOS-a je GreenTech. Zelena groznica nije mimoišla ni MSI, a postavke za štednju nalaze se u BIOS-u. DrMOS može kontrolisati broj napojnih faza procesora, sve do samo jedne, NorthBridge čipa i memorijskih modula. U Windowsima je to propraćeno GreenTech aplikacijom koja se poziva iz Dual CoreCentera. Ako vam se ovaj MSI-jev program gadi zbog grotesknog i neupotrebljivog interfejsa, GreenTech možete pokrenuti i direktno, iz foldera u koji je instaliran. Puno je lakši za oči.

Naše ispitivanje ploče nije počelo slavno. Put do 450 MHz FSB-a je išao glatko, bez promjene napona ijedne komponente, što nas je ohrabrilo i poklopilo se sa očekivanjima s obzirom na izuzetan kvalitet izrade P45 Platinum. No, problemi su nastali negdje oko 470 MHz, koje nikako nismo mogli da pređemo. Povećavali smo napone, sumnjali na memoriju, promijenili je, opustili latencije... A-aa, ne! Neće, pa neće!

Sve se promijenilo sa BIOS-om 1.3, kojeg smo updateovali pomoću isporučenog LiveMonitor alata. Pomenuti “zid“ smo lako prešli povećanjem napona NB-a i FSB-a, nastavljajući prema magičnih 500 MHz, da bismo i ovu granicu prešli uz pomoć MultiStep Boostera! 520 MHz je bio naš rekord, i to ograničen Adata Vitesta DDR2-1066 memorijom koja je preko svojih nominalnih 1006 MHz počela štucati, iako su se Windowsi mogli podići. Ako hoćete izvući maksimum iz ove (ali i drugih overclockerskih ploča sa DDR2 memorijom), preporučujemo nabavku što brže, po mogućnosti DDR2-1200 memorije.

Bez obzira na par nedostataka, P45 Platinum se nakon updatea BIOS-a pokazala kao izvrsna osnovna ploča u svakom pogledu. MSI svakako treba pohvaliti zbog inovativnosti i rješenja koja su zaista korisna za napredne korisnike i overclockere. Topla preporuka.

Stefy555
Admin

Broj komentara : 53
Registration date : 2009-03-14

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu