DbR_Forum [Internacional]
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Osnovna ploča Abit IP35 Pro

Go down

Osnovna ploča Abit IP35 Pro Empty Osnovna ploča Abit IP35 Pro

Komentar by Stefy555 Tue Mar 17, 2009 6:25 pm

O čemu se ovaj put radi? Naime, uz svaku Abit osnovnu ploču na pratećem CD-u sa drajverima dobićete i SoftMenu, Windows-bazirani softver za update BIOS-a. Odete li kojim slučajem na oficijelni forum, vidjećete gomilu žalopoljki o sprženim pločama, a prvi sticky post na kojeg naiđete sadržaće uputstvo u kojem se kaže da ako možete izbjegnete update BIOS-a iz Windowsa (!?) i to uradite pomoću Awardove DOS aplikacije.

Predstavnici firme navode kako i drugi proizvođači imaju problema sa updateom iz Windowsa jer je navodno riskantan, što je za nas novost – kroz godine iskustva u testiranju osnovnih ploča nikada nam se nije desilo da je neka od tih aplikacija uzrokovala neupotrebljivom pločom (pu, pu, ne ureklo se!). Štaviše, većina proizvođača uz svoje modele isporučuje softvere za update BIOS-a preko Interneta, što se također radi iz Windows okruženja.

Da skratimo, mislimo da bi se Abitovi inžinjeri i posebno njihov centar za testiranje morali pozabaviti ovakvim “sitnicama“, jer nepotrebno krnje sjaj njihovim, inače odličnim proizvodima. Vijesti poput ove se brzo šire po forumima i kada pročitate dva-tri threada sa žalbama, sve ukazuje na neki amaterizam koji nikako ne možemo da povežemo sa Abitovim imenom.

No, pozabavimo se pravom temi ovog članka, a to je IP35 Pro, osnovna ploča razvijana pod kodnim imenom Snake. IP35 Pro je najjača od tri Off-Limits modela bazirana na Intel P35 čipsetu, što je lako dokučivo iz naziva, i ima težak zadatak – naslijediti prilično uspješni AB9 Pro. Iako je bazirana na Intel mainstream čipsetu (X38 će biti predstavljen tek u septembru), IP35 Pro je namijenjena najzahtjevnijim korisnicima, posebno overclockerima.

Urednost prati Abit osnovne ploče otkako postoje, tako da je i IP35 pedantno “spakovana“. Odmah se primijeti da su sada svi kondenzatori poluprovodnički, što poboljšava stabilnost napona, a tu su i za Abit uobičajene stvari poput POST displeja, mikroprekidača za power i reset, dok je novost da je i u ovu, nižu klasu, spušten EZ Clear CMOS prekidač za čišćenje BIOS-a koji je smješten na zadnji panel.

Hlađenje je klasično Abitovsko – Silent OTES, koje za promjenu nije nikakvo pretjerivanje – jedan usamljeni heatpipe povezuje SouthBridge čip sa sekcijom za filtriranje napona procesora, protežući se do njega preko NorthBridge čipa. Abit je odlučio da je ovo hlađenje dovoljno i za najveća opterećenja ploče.

To nije vidljivo, ali ispod hladnjaka se nalaze analogni PVM-ovi (Power Voltage Regulator) kojima se firma vratila nakon “izleta“ u digitalne sa nekim svojim modelima (IN9-32X MAX). Navodno su kupci tražili analogne, jer su se digitalni previše grijali (!? – tako piše na oficijelnom forumu), što je još jedna stvar koja nas čudi jer je osobina digitalnih PVM-ova upravo manje zagrijavanje i veća izdržljivost pod opterećenjem. Ali, eto.

Po opremljenosti, vlasnicima IP35 Pro neće ništa faliti. Osim raskoši priključaka na samoj ploči, isporučuje se i bracket sa dodatnim USB/FireWire priključcima, a tu je sve što može zatrebati i zahtjevnijem korisniku.

Kod ovog modela, Abit je sa BIOS-om napravio još jedan iskorak. Osim što su sve potrebne kontrole frekvencija, voltaža i latencija na svom mjestu, te je podržano snimanje i učitavanje profila, uvedena je i podrška za kontrolu GTL Reference napona (Gunning Transceiver Logic). Ove kontrole je prvi uveo DFI na svojoj osnovnoj ploči baziranoj na propalom AMD RD600 čipsetu za Intel (DFI ICFX3200 – jedina takva ploča), na osnovu Intelovih objašnjenja rada FSB-a i na zahtjev mnogih overclockera.

GTL Ref voltaža ustvari predstavlja napon koji prilikom prenosa podataka preko FSB-a određuje da li je neki signal jedinica ili nula. Kontrolisanjem ove vrijednosti u vrlo malim koracima mogu se postići bolji rezultati nego podizanjem glavnog napona FSB-a (VTT u većini BIOS-a), što dovodi do manjeg zagrijavanja procesora. GTL Ref voltaža za aktuelne Intel procesore iznosi dvije trećine VTT voltaže (1,2V), znači između 0,75 i 0,8V. Ako ih želite koristiti, a koriste se odvojeno za svaki par jezgri procesora, napon VTT-a trebate ostaviti na nominalnoj vrijednosti. Pripremite se i na puno eksperimentisanja, jer različite vrijednosti odgovaraju različitim procesorima. Vrijednosti su kod IP35 Pro izražene u procentima.

Protuteža kritikama sa početka teksta su odlične performanse Abitove ploče. Iz nekoliko pokušaja uspjeli smo dosegnuti 500 MHz FSB, dok su neki korisnici na Internetu uspjeli otići još dalje – do čak 550 MHz. Ovakve bisere od proizvoda suludo je upropastiti glupostima poput rizičnog updatea BIOS-a iz Windowsa...

IP35 Pro je izvrsna, iako trenutno malčice preskupa, osnovna ploča za napredne korisnike, osim onih koji koriste Crossfire. Plus dobija i za podršku za dolazeće Penryn procesore sa 1333 MHz FSB-om. Samo je ne zaboravite flashovati iz DOS-a.

Stefy555
Admin

Broj komentara : 53
Registration date : 2009-03-14

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu