DbR_Forum [Internacional]
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Saitek X52 Flight Control System

Go down

Saitek X52 Flight Control System Empty Saitek X52 Flight Control System

Komentar by Stefy555 Tue Mar 17, 2009 6:27 pm

Saitekova Cyborg 3D linija džojstika nije mogla promaći nikome. Jednostavno, nije postojalo ništa ni približno sličnog dizajna koji bi se mogao jednostavno opisati kao ultra-futuristički. Ti džojstici su izgledali kao djelimično ogoljena mašina, oštrih ivica, ali i pored toga su bili ergonomičniji od većine drugih proizvoda uporedive cijene jer ih je po­moću priloženog ključića bilo veoma jednostavno prilagoditi i za ljevake i za dešnjake, sa potpuno identičnim (visokim) nivoom komfora.

Naš “zamorac“ u ovom broju se baš tom ergonomskom fleksibilnošću ne može pohvaliti, ali zato ima gomila drugih stvari kojima može. Bukvalno gomila. Čitava lista... Nastavite čitati, pa ćete vidjeti, jer ne vjerujem da ćete moći upiti sve detalje sa priloženih slika. Dakle, pred nama, a može se reći i “oko“ nas je X52, Saitekovo čedo namijenjeno prije svega ljubiteljima simulacija letenja. Neka vrsta dokaza za to je da se sa ovim kompletom dobija i demo verzija MS Flight Simulatora X. X52 se sastoji od dvije cjeline, džojstika i upravljačke poluge. Opciono, moguće je dokupiti i pedale i na taj način, uslovno rečeno, kompletirati čitav set, ali s obzirom koliko opcija i kakav nivo kontrole nudi kombinacija džojstik – poluga, dodavanje pedala je racionalno samo u slučaju insistiranja na punom realizmu u nekoj simulaciji letenja helikopterom. Dakako, lijepo je što opcija postoji i svakako će se naći mušterije i za pedale. Toliko o njima.

Karakteristike ovog kontrolnog seta se mogu podijeliti u dvije grupe. U prvu spada (subjektivni, ako hoćete) osjećaj pri korištenju, a u drugu dizajn, kao i broj i vrsta vidova kontrole nad opcijama i akcijama u igri. Moj subjektivni osjećaj nakon temeljitog isprobavanja na nekoliko raznih realističnih i manje realističnih simulacija letenja je da je prvenstvena namjena i glavna karakteristika X52 preciznost. Pomi­slićete da to baš i nije neko otkriće, jer to bi trebala biti svrha svakog džojstika, međutim, X52 je potpuno odvojena klasa što se toga tiče. Razlog za to je gotovo nevjerovatno veliki “hod“ džostika.

Prije svega, X52 je veliki džojstik, po bilo kojem mjerilu. S obzirom na to, kao i na činjenicu da ga je moguće nageti skoro do ugla od nekih 60 stepeni u odnosu na bazu, dobijate jako veliki put koji vrh palice prelazi pri kretanju između bilo koje dvije krajnje pozicije. Ovaj džojstik će vam dobro razgibati cijelu desnu ruku, od malog prsta pa sve do ramena! Dakle, veliki hod automatski znači veću preciznost ali, što bi rekli likovi na teleshopu, “to nije sve“. Naime, kretanje je toliko glatko i otpor toliko blag i ravnomjeran da je moguće postići preciznost gotovo do “u piksel“, praktično kao i sa mišem.

Još jedna činjenica ide u prilog dokazu da je primarna ideja vodilja iza X52 preciznost, a to je da, i pored baze koja je toliko velika da se u nju mogao smjestiti elektromotor od 10 kila, force-feedbacka nema. Što se tiče poluge, glavna karakteristika je da se kreće “hidraulički“ glatko, kao i džojstik, s tim da ima dva “praga“, jedan na nultom položaju, a drugi negdje oko 80 posto, tamo gdje bi trebao da se aktivira afterburner. Otpor poluge je podesiv.

A sada, prelazimo na interesantnije stvari, prije svega dizajn. Možete vidjeti iz priloženog, X52 izgleda kao nešto što zapravo pripada u naučnofantastične filmove. Dizajn je u tolikoj mjeri futuristički i, zapravo, kičast da to gotovo ometa koncentraciju pri igranju. Sreća je pa postoji opcija da se desetak LED-ova raspore­đenih svuda po džojstiku može zatamniti, jer u mračnom okruženju oči stalno “lete“ na njih, pa umjesto da budu od pomoći u lociranju gomile prekidača, tastera i ostalih zezalica – postaju distrakcija.

Spominjući zezalice, u odvojenom okviru možete naći listu svega što se nalazi na X52. Izgleda da je cilj ovolike gomile kontrola bio da se potpuno eliminiše upotreba tastature i miša tokom igranja i čini mi se da im je to, bar za ogromnu većinu igara, pošlo za rukom, uz strpljivo i promišljeno mapiranje komandi. Da navedem samo neke od specijaliteta: trigger ima dva “klika“ – jedan na pola hoda i drugi kada ga stisnete do kraja, jedan od tastera ima sigurnosni poklopac kojeg treba prvo podići da bi se moglo pucati, na kontrolnoj poluzi postoji zamjena za miša – thumbstick, koji radi na istom principu kao i oni na laptopima, ima dugme koje obavlja funkciju lijevog na mišu, a postoji i ekvivalent točka na mišu kojim možete skrolati prozore i menije, dok pritiskom na njega imate ekvivalent desnog tastera na mišu. Probao sam, X52 na desktopu sasvim fino radi kao pomalo trapava, ali ipak potpuno funkcionalna zamjena za miša.

Na bazi kontrolne poluge nalazi se veliki, osvijetljeni displej i on je jedna od nekoliko mana ovog u cjelini odličnog kompleta. Naime, ovako lijep, velik i pregledan displej je, po meni, protraćen. Na njemu je sat, datum, pokazuje u kojem od tri moda radi džojstik, ime odabranog profila i ima štopericu... I to je, čini mi se, sve. Bez veze. Sljedeća mana je donekle subjektivna i uzrokovana je samom prirodom ovog kontrolnog sistema, a radi se o jednostavnoj činjenici da je stvar prokleto ogromna. Ako ste ma imalo skučeni na svom radnom stolu, kada X52 “dynamic duo“ dođe po svoje, tastatura će morati da se makne sa stola. Treća mana je rezultat čiste gluposti i za takve imam najmanje tolerancije: USB kabl ovog uređaja je dug samo 150 cm. Da, da, metar i po’. Sreća je da sam imao “produžni“, ali šta bi bilo da nisam? Dam tolike pare za ultra-mega-speklongso džojstik, dođem kući i onda ne mogu da ga uštekam jer mi računar ne stoji tamo gdje su Saitekovi brojači graha zamislili... Šta onda? Opcija jedan je da se ponovo spremim i odem po produžni USB kabl, dok opcija dva uključuje pronalaženje krivca za škrtarenje na kablu, a nakon lociranja istog, slijedi procedura koja uključuje ovaj, moram ponovo naglasiti, jako veliki džojstik i njegovo umetanje u mjesta gdje sunce ne sija. Kada konačno dosegnemo USB port, potrebno je instalirati drajvere i SST softver kojim možemo detaljno da programiramo funkciju svake kontrole i da napravimo profile za svaku igru posebno, ako hoćemo.

Sve u svemu, ovdje se radi o veoma interesantnom proizvodu koji na neki čudan način svojim bogatstvom opcija i mogućnosti kontrole zapravo sam sebi ograničava tržište. Mnogi će jednostavno reći: “Ma, šta će mi to sve?“ i onda otići i kupiti najjednostavniji džojstik sa četiri tastera i integrisanim reglerom za gas, ili možda neki dobar force feedback primjerak koji košta upola manje nego X52. Ali, za onoga ko želi da prije svega ima maksimalnu kontrolu i vrhunsku preciznost, uz mogućnost da minimizira interakciju sa letačkom igrom na “neprirodan način“, kao što je čačkanje po tastaturi ili “ganjanje“ miša po stolu, X52 je

Stefy555
Admin

Broj komentara : 53
Registration date : 2009-03-14

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu