DbR_Forum [Internacional]
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Napojna jedinica FSP ZEN FSP300-60GNF

Go down

Napojna jedinica FSP ZEN FSP300-60GNF Empty Napojna jedinica FSP ZEN FSP300-60GNF

Komentar by Stefy555 Tue Mar 17, 2009 4:03 pm

Tajvanska firma FSP (Forton Source) je malo poznata na našim prostorima, a radi se o jednom od najpoznatijih proizvođača napojnih jedinica u svijetu. Ljubaznošću njihovog PR odijeljenja u prilici smo bili da testiramo model zanimljivog imena ZEN. Ime aludira na mir i tišinu, a ZEN napojna je baš takva, jer uopšte nema ventilatora ili drugih pokretnih dijelova, pa je u radu potpuno nečujna (0 dB).

I svojim izgledom ova je jedinica drugačija od sivih primjeraka koje se obično nalaze u računarima. Kućište je svijetloplave boje, a čak su i kablovi omotani plavom aluminijumskom mrežicom, tako da bi za nju najbolje bilo obezbijediti neko providno kućište. Ako već niste zaključili sami – stvorena je za modere i ostale koji se vole hvaliti izgledom svog računara. Da bi se obezbijedilo adekvatno hlađenje, kućište je puno sitnih rupa, pa je veći dio unutrašnjosti otvoren pogledima. Unutar napojne dominiraju masivni aluminijumski hladnjaci koji odvode toplotu sa elektronike.

Izlazna snaga je 300W, što u današnjim uslovima i energijom gladnim procesorima i grafičkim karticama i nije puno, no ne treba zaboraviti tišinu prilikom rada koju nije lako postići. ZEN je bez problema napajala čitav sistem, što će reći da daje vrlo kvalitetno napajanje. Pri tome je grijanje bilo primjetno, naročito donjeg dijela napojne jedinice, ali to je očekivano. Ako u računaru imate snažne računarske komponente, uz ovakvu napojnu morate imati dobro provjetreno kućište, što će reći da vam trebaju ventilatori u njemu, što je na kraju pomalo paradokslano. Ali, ova napojna jedinica je namijenjena računarima kod kojih je tih rad vrlo važna osobina (Home Theater i slične konfiguracije), a takvi obično koriste slabije računarske komponenete, poput integrisane gafike čiji su energetski zahtjevi veoma mali.

Najveća zamjerka prvim modelima ZEN-a bilo je postojanje samo četiri Molex konektora, ali je FPS ubrzo ispravio tu grešku, tako da današnji modeli imaju ukupno šest Molex-a, što bi trebalo biti dovoljno. Tu su još i dva Serial ATA konektora, jedan floppy konektor i glavni 20-pinski konektor koji se lako pretvara uz noviji 24-pinski sa dodatna četiri pina na posebnom kablu. Tu je naravno i dodatni 4-pinski 12V konektor, mada novije ploče obično imaju 8-pinski. Iako je i naša testna ploča bila opremljena 8-pinskim dodatnim konektorom za 12V napajanje, ZEN je bez problema zadovoljio njene energetske zahtjeve.

Tokom testiranja napojne jedinice opteretili smo sistem raznim testovima i našim najdražim benchmark alatima – igrama, te nadgledali napon koji je davala napojna pomoću softvera za monitoring matične ploče. Odstupanja napona i pri najvećim opterećenjima nikada nisu izlazila iz okvira 0,2%. Sve ovo znači da je FPS-ova napojna jedinica izrađena veoma kvalitetno, te da uz 0 dB predstavlja izuzetan primjerak svoje vrste.

Stefy555
Admin

Broj komentara : 53
Registration date : 2009-03-14

Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu