DbR_Forum [Internacional]
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


AV softver Image-Line Deckadance v 1.07

Go down

AV softver Image-Line Deckadance v 1.07 Empty AV softver Image-Line Deckadance v 1.07

Komentar by Stefy555 Mon Mar 16, 2009 7:07 pm

Na startu imam dužnst iskorijeniti jedan tabu, a nakon toga pričamo o Deckadanceu. Ne bojte se, sve je usko vezano za ovu temu. Naime, radi se o novim sistemima koji brišu granice između vritualnog i analognog DJ-inga. Mnogi su čuli, rijetki probali, no šta su to: Final Scratch (kao tata-mata), pa sad i msPinky, MixVibes, Serato Scratch live, PCDJ Reflex & Torq? Ukratko, nešto od nabrojanog su uređaji za kombinovanje digitalne Virtual DJ tehnologije (u daljnjem tekstu VDJ) i old style pristupa DJ-ingu, neki su pak na listi namjenski (Time Coded) Vinyli i CD-ovi u službi ove tehnologije.

Da ne bismo nabrajali ponaosob šta se krije iza svih pobrojanih naziva, sve to lijepo možete pročitati na zvaničnim sajtovima navedenih vinil sistema, kao i na Deckadance webu pod linkom Vinyl control.

Ipak, pošto sam započeo kavgu, u posebnom okviru ću je i završiti (riječ-dvije o Final Scratchu).

Deckadance

Image Line, belgijski tim koji se proslavio svojim FL Studiom (Fruity Loops, više o ovom imate u decembarskom broju), lansirao je prošle godine svoj prvi DJ softver. Već u beta verziji, Deckadance se pokazao kao obećavajući VDJ mix alat, a tvorci su realizovali sve najavljene opcije i novitete u svijetu VDjinga. Tu i tamo je postojao poneki bug tokom testiranja, no sve je to ispolirano u vrlo stabilnoj 1.07 verziji.

Deckadance dolazi u dvije verzije, a to su Club Edition i House Edition. Jedina razlika je izostavljanje vinyl tracking system podrške u house verziji, tako da ćemo se bazirati na Club Editionu.

Program se pokreće u fullscreen modu, što napominjemo pošto već godinama Image line svojim proizvodima ne dopušta restore down window, već samo minimize i maximize, što je strašno iritirajuće. Za sve koji su se susretali sa aplikacijama ovog tipa neće biti problema, a budimo realni i recimo da ni ostalima neće trebati puno vremena da se naviknu.Sve je lijepo dizajnirano i raspoređeno, a da bi oku bilo ugodnije, tu je i podrška za nekoliko skinova (HiTECH Dark and Blue,White te Dark skin).

Pošto je program krcat mogućnostima i dugmićima koji strše na sve strane, krećemo od samog vrha ka dnu, odnosno sa fiksnim elementima interfejsa.
File toolbar je vjerovatno najsiromašniji kutak ovog programa, jer zapravo ne nudi ništa osim par osnovnih opcija (open, close, audio setup). Tu se također nalaze i master tempo, volume, te CPU i MIDI monitori. Odmah ispod su polja sa nazivom izvođača, pjesme i albuma, tempo tracker, tajmer (sa +/- vrijednostima) za svaki track, reset kontrola, te jedna zgodna opcija, a to je recording zvuka /miksa direktno na disk. Sve ove opcije su standardne i svima dobro poznate, tako da vjerujem da ne treba dodatno objašnjavati čemu šta služi.

Niže su naravno deck A i B, u sklopu kojih su standardne kontrole za upravljanje istim (play, cue, loop, slave, synce, track overview, volumen, master crossfader), te nestandardna VST plugin tipka. O ovom inovativnom dodatku ćemo nešto kasnije, za sad još par riječi o interfesju.

Treba napomenuti da i track (kao i track overview) prozori nude mogućnost scratcha. Posljednji blok fiksnog interfejsa sadržava kotrolu nad basovima, srednjim i visokim tonovima, te Relooper modove.

Dolazimo do internih, osnovnih efekata, a to su lowpass, highpass, bandpass, bandreject filter, 8 Tap 3d Phase, Variable 3d Echo/Flanger effect te XY control pads. Od navedenih efekata, posebno bih izdvojio dobro urađen Echo, a kao i svi ostali, kontroliše se putem X/Y style – FX kotrolera.
Središte interfejsa zauzimaju Peakscope, Spescope, Help , te About. Kao i svi noviji programi, tako i Deckadance nudi interaktivni Help koji se ispisuje u središnjem prozoru, prelaskom preko bilo kojeg funkcionalnog dijela programa.

Uz, kako smo ih nazvali, fiksne elemente, prostor sa desne strane zauzima file browser. Namjerno sam preskočio Main navigaciju jer ona čini jednu od najbitnijih komponenata ovog programa. Smještena je između dva A i B decka, a sastoji se od osam tipki, poredanih u dva stupca. Redom su to Playlist, Vinyl/Ext control, Sampler, Relooper, VST host, DMX, MIDI te Setup.

Pomalo o svemu

Vjerovali ili ne, klikom na playlist otvoriće vam se upravo playlista, te sve mogućnosti klasične muzičke liste. Dodatak o kojem ne treba puno mudrovati, osim možda o njegovih par zanimljivih opcija. Jedna od njih je Automix, zgodna i funkcionalna, ali znamo svi da će u ovom programu biti najmanje korištena.

Image line je uz Automix stavio vremenske prelaze određene sekundama, što je svakako korisno. Ono što nije uobičajeno za playlistu (no mislim da će nakon ovog postati ) je DJ-Style opcija, a služi za beatmatch pri prelazima između pjesama. Opet, kao i kod svih drugih VDJ aplikacija, tu je drag’n’drop mogućnost (jednostavno prevucite pjesmu u deck). Pjesme dakle ubacite iz vama znanog foldera ili ugrađenog Deckadance browsera direktno na track. Ako dva puta kliknete na pjesmu unutar programske playliste, u malom popup prozoru otvoriće se preview player, što je poznata i korisna opcija preuzeta iz analognog stila.

Vinyl/Ext je virtualna kontrola ploče, što smo već vidjeli u programima Virtual DJ i MixVibes, ali postoji iznimka. U navedenim programima radi se o oku ugodnoj grafici koja približava VDJ-ing onom klasičnom, no ovdje na svoje dolazi priča sa početka ovog teksta. Govoreći o samoj kontroli Vinyla, ona je dobro izvedena, te na raspolaganju imamo izbor nekoliko sistema za upravljanje i monitoring. Tu su još kontrola monitora, crossfader, te 8-bitni mikro sampler, pomoću kojeg možete snimiti kratku dionicu pjesme koja se trenutno vrti na tracku, a potom istu u obliku sempla koristiti unutar miksa.

Sampler je još jedan od zgodnih dodataka, također već viđen kod Virtual DJ-a, a o ovom , kao i VST/VSTi dodatku trebali bi razmisliti i tvorci Traktora (kao najprihvaćenijeg VDJ programa u svijetu). Sampler pruža osam odvojenih playera za samplovanje, u koje jednostavno učitavate željene audio isječke, te uz nekoliko opcija vršite kontrole nad istim (Play, usmjeravanje na A ili B deck, Volumen, L-R, Rec. Loop, Best sync, Pitch).

Relooper mod smo već spomenuli, ali samo kao opciju. Deckadance ovom, a sami ćete vidjeti i mnogim drugim idejama, potiskuje konkurenciju. Ono što program izdvaja od drugih VDJ aplikacija, upravo jeste svjesnost kreatora programa da VDJ nije samo simulacija ili zamjena analognog ili klasičnog pristupa miksanju, već proširenje tih mogućnosti i uvođenje novih. Relooper nudi odličan editor, sa tri modela banka, koji u klasičnom FL stilu, u kojem je između ostalog urađen i FX control, nudi kontrolu nad podešavanjem i slaganjem loopova pjesme. Tu su i opcije randomize, te swap – što omogućava preklapanje, odnosno izjednačavanje deckova u ovom modu. U relooper prozoru kriju se i četiri Master efekta/filtera, i to Wah-wah, Panoramic LFO, Ring-modulator, te Track-coder. Svi oni dobro služe svojoj namjeni, dok bih ovdje izdvojio Panoramic LFO.

Polako se dotičemo mogućnosti zbog kojih je Deckadance zapravo to što jeste, a jedna od tih mogućnosti je VST host. E ovo je zaista dobro, osam kanala za VSTi instrumente, te isti broj MIDI kanala, razlog su više pri izboru VDJ softvera! Uz sve što ovaj i slični programi nude, Image line je očekivano otišao korak dalje i uveo podršku za virtualne instrumente i efekte, čime smo zapravo uštedjeli (u većini slučajeva) pri kupovini dodatnih efekata ili mikseta sa bogatim FX bankama, a da i ne spominjemo funkcionalnost. Da bi stvar bila bolja, Deckadance može raditi i kao VSTi plugin u host programima tipa FL studia i sl.

DMX je podrška za kontrolu svjetla, odnosno svjetlosnih i ostalih efekata, dim mašina itd. Podršku za DMX obično nude VJ programi, a ista se pokazala dosta korisnom i za VDJ-ing. Nakon priključenja nekog od podržanih DMX uređaja, imate mogućnost postavljanja parametara, broja kanala i, naravno, odabira vrste uređaja. U sekciji se nalazi i tabela kanala, a cijela navigacija je zapravo dosta slična MIDI kontroli. Naveli smo MIDI jer nema puno koristi VST synthova bez MIDI kontrolera.

Deckadance nudi “sistem učenja“ kontrola MIDI uređaja, odnosno stavljanje pod MIDI kontrolu svih dijelova interfejsa, deckova, efekata , VST pluginova itd.Pripremljene postavke možete snimiti i sačuvati za kasnije, ili ih učitati nakon reinstalacije programa itd.

Zadnji dio main navigacije jeste Setup, a u njemu podešavamo foldere, tj. bazu samplova, VST ili Winamp pluginova, skinova, disk rekordera itd. Tu je također i par opcija tipa screen refresh ili tempo detektor. Jedna od najbitnijih kontrola u ovom prozoru jeste kontrola eksternih uređaja (mikseta i DJ konzola). Na popisu je nekoliko popularnijih, ali podrška je zapravo daleko veća. Posljednja od opcija koje vežemo za Deckdance jeste Skin selektor, a on nam služi za već navedenu izmjenu stila programskog interfejsa.

Pa dobro...

Dekadence je naprosto sjajan, ako se još uzme u obzir da je ovo jedna od najmlađih VDJ aplikacija, a k tomu se doda more inovacija i opcija kojima je obdaren. Toliko je dobar da bez problema do sada najrasprostranjeniji VDJ softver – Traktor DJ (koji u novoj verziji donosi podršku za četiri decka, efekte itd.) potiskuje na zasluženo drugo mjesto.

Naš mališa svoj posao radi najbolje u klasi i toplo ga preporučujem svima onima koje zanima miksanje muzike, pa i znatiželjnim glavama da bar probaju demo. Dakle, volumen na maksimum, a potom najavite specijal miks mrzovoljnim komšijama iz susjednog stana.

----------------------------

Riječ-dvije o Final Scratchu

FinalScratch je uslovno rečeno “novi” način kontrole digitalne i analogne muzike, kombinacijom laptopa i gramofona. Ono što je specifično i posebno za ovaj sistem je činjenica da su stara muka o nabavci ploča i njihovim cijenama stvar prošlosti. Dakle, sve što imate na laptopu u vidu MP3, WAV i sl. fajlova, uz pomoć Final Scratcha možete koristititi u svom miksu, i to tako da muziku kontrolišete pomoću gramofona (ili CD plyera). Ali, pazite sad – na samo dvije vremenski kodirane ploče (tipa msPinky). Sa ovim sistemom, mnogi DJevi su zaboravili na gomilu ploča, laptop + čarobna kutijica (Final Scratch) nude kombinaciju iz snova, a da pri tom ne gube ni zrnce kvalitete zvuka i osjećaja kontrole kojeg ste stekli na starim uređajima.

Ovime je pojednostavljena mogućnost snimanja live miksa bilo kad i bilo gdje. Postavlja se pitanje da li je isplativije kupiti laptop, miksetu, gramofone i Final Scratch (uz kojeg se dobije Traktor DJ, vinili i CD-ovi) ili je jednostavno bolje izbjeći sve ovo i ostati vjeran starom dobrom pristupu gramofon + mikseta + ploče? Odgovor zavisi od toga koliko želite uložiti u sebe i svoju opremu, odnosno kakvi su vam ciljevi. Profesionalni DJ ne bi trebao da se predomišlja (naravno, odgovor je Final Scratch).

www.stantondj.com

Stefy555
Admin

Broj komentara : 53
Registration date : 2009-03-14

Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu