DbR_Forum [Internacional]
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Memorijski kit SuperTalent T1000UX2G5 2 GB

Go down

Memorijski kit SuperTalent T1000UX2G5 2 GB Empty Memorijski kit SuperTalent T1000UX2G5 2 GB

Komentar by Stefy555 Mon Mar 16, 2009 6:51 pm

Nezvanično, SuperTalent proizvodi neke memorijske module upravo za Corsair, pa odatle vjerovatno i uvid u proces proizvodnje modula za zahtjevnije korisnike, odnosno preciznije, kontrolu kvaliteta. Za sada njihovi proizvodi nisu najbrži na tržištu – ma koliko se podizanje frekvencije za desetak megazehrca na modulima koji se prodaju u četiri primjerka čini besmislenim. Ali, zato nisu ni najskuplji, tako da spadaju u možda i najprihvatljiviji tržišni segment – zlatnu sredinu.

T1000UX2G5 dolaze u Vista-voljenom memorijskom paru – dva modula po 1 GB i spadaju među najpoznatiju seriju SuperTalent memorija. Po specifikacijama spadaju u višu srednju klasu, a to znači 1000 MHz radna frekvencija na deklarisanih 5-5-5-15-2T latencijama. Ove postavke postižu se sa nominalnih 2,2V napona, što i nije tako dobro. Prisjetimo se, nazivna voltaža DDR2 memorije je 1,8V, što su proizvođači u stremljenjima za “brže, bolje, više“ svojski podigli. Ovakve specifikacije nam govore da je memorije već prilično “dotegnuta”, tako da nismo sigurni da se može dodatno overclockirati.

Dva plava heatspridera prave sendvič sa svakim od modula i nisu spojeni u vrhu, površina im je izborana ispupčenjima koja poboljšavaju disipaciju, ali ipak ne ulijevaju neko povjerenje. Nedostaje im masivnosti koja, istina, ne mora značiti bolje hlađenje, ali kako ćete vidjeti u nastavku, naša procjena se pokazala ispravnom.

T1000UX2G5 se “prijavlju“ kao klasični DDR2 800 MHz moduli sa opuštenim latencijama, pa ćete od proizvođača obećane performanse dobiti tek sa ručnim setovanjem postavki. Ovo je potpuno uobičajen proces kojim se izbjegava nekompatibilnost sa određenim pločama. Osnovne ploče uglavnom podržavaju DDR2-800, neki noviji modeli i DDR-1066, a neke dozvoljavaju direktno unošenje željene frekvencije. U svim drugim slučajevima do deklarisane frekvencije ćete doći laganim overclockiranjem FSB-a osnovne ploče, što je opet “normala“, jer su ovako skupe memorije i namijenjene entuzijastima za koje se podrazumijevaju da imaju kvalitetnu osnovnu ploču...

Bili smo nestrpljivi provjeriti “gdje“ je to SuperTalent. Za testiranje smo sastavili dvije testne mašine: jednu baziranu na nForce 680i (EVGA 680i SLI), a drugu na puno raširenijem Intel P965 čipsetu (MSI P965 Platinum). Memorija je na MSI ploči nakon podizanja voltaže na 2,2V uredno radila na 1000 MHz, dok je na EVGA ploči na ovim postavkama radila samo u slučaju da se koristi Linked način rada, kada se koristi memorijski množilac.

Testiranje smo počeli pronalaženjem najzategnutijih latencija na kojima moduli mogu raditi i nakon malo eksperimentisanja, pronašli smo sweetspot – na 800 MHz T1000UX2G5 će raditi sa 4-3-3-12-1T, tako da se na ovoj frekvenciji može uporediti sa najbržim aktuelnim 800 MHz modulima na tržištu. Potom je uslijedilo postizanje maksimalne radne frekvencije. Sa opuštanjem latencijama može se podizati frekvencija, pa osim nazivnih 1000 MHz sa 5-5-5-15-2T, ako povećate voltažu na 2,325V, možete dosegnuti i 1160 MHz, što je također u samom vrhu današnjih modula. Ovdje skrećemo pažnju da je memorija i na fabričkim postavkama u radu topla, a da sa više voltaže zagrijavanje raste, tako da je na maksimalnih 1160 MHz vrela na dodir. Zato je obavezno korištenje dodatnog hlađenja ili boljeg kućišta, mislite li je koristiti na ovim postavkama. Na EVGA osnovnoj ploči uspjeli smo postići i 1200 MHz radnu frekvenciju i izvrtiti benchmarke, ali je mašina bila nestabilna pod dužim opterećenjem.

Prilikom testiranja smo naišli i na jednu anomaliju. Naime, memorijska propusnost na EVGA osnovnoj ploči sa 680i čipsetom je uporno bila najveća kada je memorija radila na 800 MHz sa najagresivnijim latencijama (5523 MB/s u Sandri IX). Rezultati sa višim frekvencijama stalno su bili niži, da bi se približili 800 MHz rezultatima tek kada smo memoriju potjerali na najviše frekvencije od 1200 MHz (5521 MB/s)!? 680i čipset dozvoljava rad memorije u Unlinked modu, kada se njena frekvencija podešava nezavisno od frekvencije FSB-a, kada će ona raditi u nesinhronizovanom načinu rada, sa određenim množiocem u odnosu na FSB.

Iz ovoga “ekscesa“ možemo zaključiti da memorijska propusnost na 680i čipsetu ipak zavisi od frekvencije FSB-a, tako da se puni potencijal ovakvih memorija (čije su specifikacije izvan podržanih standarda) može iskoristiti samo overclockiranjem. To je potvrdilo i naše dodatno ispitivanje modula na Asus Striker Extreme osnovnoj ploči sa istim nForce 680i čipsetom, pa možemo zaključiti samo da memorijski kontroler ili logika koja u BIOS-u određuje memorijske množioce na ovom nVidia čipsetu nije dobra.

Rezultati na MSI osnovnoj ploči su bili logični i očekivani, a propusnost je rasla sa povećavanjem radne frekvencije memorije. Zbog toga smo odlučili da objavimo ove rezultate, a problem sa 680i čipsetom ćemo dodatno ispitati, jer ako su naše pretpostavke tačne, to bi značilo da je Unlinked mod rada neiskoristiv za dobijanje najboljih rezultata iz ovako brzih memorijskih modula.

T1000UX2G5 moduli nisu ni najbrži ni najskuplji na tržištu, i to je njihova najveća vrlina. Definitivno su preskupi u odnosu na klasične module bez hladnjaka kakvima obiluje domaće tržište, ali ako tražite skuplje module boljih performansi, ovi neće biti najskuplji, iako za svoju cijenu nude pristojne nazivne frekvencije i pristojan overclock.

Stefy555
Admin

Broj komentara : 53
Registration date : 2009-03-14

Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu