DbR_Forum [Internacional]
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Netbook MSI Wind U90

Go down

Netbook MSI Wind U90 Empty Netbook MSI Wind U90

Komentar by Stefy555 Mon Mar 16, 2009 6:48 pm

U100 ima ekran dijagonale 10 inča, dok je kod modela U90 ekran dijagonale 8,9 inča. Dakle, razlika je u nekih 2,8 cm, a najveće pitanje je da li je dovoljna za diskreditovanja slabijeg modela? Pošto je ekranska rezolucija ostala ista, naše mišljenje je da razlika nije toliko značajna. Slika je tek nešto manja, ali zato i oštrija. Smatramo da je u ovom slučaju rezolucija zaslužnija za udobno korištenje, pa ako vam je 1024 x 600 dovoljno, 8,9 ili 10 inča dijagonale neće previše uticati na izbor. Prikaz je začuđujuće kvalitetan za uređaj ovako niske cijene, a kako nema refleksnog premaza, kao kod nekih drugih netbooka, nema smetajućih odraza ni u dobro osvijetljenim prostorima.
Sljedeća razlika je u Bluetooth modulu, kojeg naš testni model nije imao. Šteta, u nekim situacijama Bluetooth kod ovakvog laptopa može dobro doći – npr. spajanje na EDGE Internet konekciju preko mobitela. Ako nemate takvih potreba, onda ćete lijepo živjeti i bez ove bežične konekcije.

Posljednja velika razlika, koja je ostavila najveći dojam kod ovog modela, jeste izbor operativnog sistema. Ipak, ova razlika nije vezana za modele, i U100 i U90 možete dobiti sa Windows XP-om ili Suse Linuxom. Testni model je došao sa predinstaliranim Suse Linux Enterprise Desktop distribucijom, što nas je u početku obradovalo, posebno kada smo vidjeli kako zapravo moderna Linux distribucija dobro izgleda sa uključenim 3D efektima (Compiz Fusion). Međutim, naše oduševljenje je splasnulo tokom testiranja, jer, nažalost, Suse Linux nije dovoljno prilagođen ovako malim ekranskim rezolucijama, pa je rad ponekad nepotrebno otežan. Ako dodamo tome neprestano “pucanje” bežične konekcije na dvije lokacije, biće vam jasno zašto smo na kraju testa završili sa XP-om na ovom računarčiću. Ove riječi imaju još veću težinu ako znate da je autor ovih redova naklonjen Linux operativnim sistemima.

Sa razlikama smo završili, a šta je sa razlikama u utiscima? Paaaa, touchpad nam je poslije malo navikavanja puno bolje “sjeo” nego u prvom susretu sa Windom, tako da ćemo ovdje malo da se popravimo. Tastatura je i dalje odlična, ali nakon prošlomjesečnog testiranja Acer One modela, glavnog konkurenta Windu, moramo priznati da nam nedostaju izdvojene PgUp i PgDn tipke koje značajno olakšavaju upotrebu. Na Windu se one dobivaju kombinacijom tipki Fn i strelica gore, odnosno dole. A i Fn tipka je na pogrešnom mjestu! Ipak, za ovako mali laptop, tastatura Winda je jako dobra.

Prilikom testa baterije smo ostali neugodno iznenađeni, pošto je naš ljetni susret pokazao četiri sata DivX reprodukcije, dok je ovomjesečni kandidat uspio “izvući” tek dva sata i tri minute. Iako smo mislili da je U100 bio opremljen 3 cell baterijom, izgleda da se radilo o modelu većeg kapaciteta ili inžinjerskom primjerku, jer je i sâm testni laptop bio pokazni model, a ne produkcijski. U90 je komercijalni model i opremljen je 3 cell baterijom, te su njene performanse takve kakve jesu. Nije loše, ali smo očekivali više od Atom procesora. Za utjehu, donja strana laptopa se gotovo uopšte ne zagrijava, što potvrđuje kvalitet procesora, ali i dobru konstrukciju kućišta.

Pred sami završetak ovog teksta, MSI je izdao novi BIOS koji je konačno omogućio ispravno funkcionisanje famozne “Turbo tipke“ za overclockiranje laptopa. I zaista, nakon upgradea BIOS-a, pritiskom na tipke Fn + F10, na ekranu se pojavi natpis Turbo ON. U BIOS-u je moguće podesiti 8%, 15% ili 24% povećanje radnog takta, tako da je sa najvećim povećanjem Atom procesor sa 1,6 GHz skočio na 1,9 GHz.

Testiranja su pokazala do ovaj fabrički overclock ipak predstavlja zgodan marketinški trik, a ne neko drastično povećanje performansi. Tako, na primjer, kompresovanje 600 MB podataka na normalnom taktu traje 3 minute i 22 sekunde, a na najvećim overclock postavkama samo 10 sekundi kraće. Dakle, razlika je u nimalo drastičnih 3%. Overclock se uključuje samo kada je priključeno napajanje, u suprotnom se uključuje Eco način rada, koji bi trebao štediti energiju. Kažemo “trebao“, jer je naš test pokazao da se radi o uštedi od svega 6 ili 7 minuta, koja je vjerovatno postignuta smanjenjem osvijetljenosti ekrana, što se može uraditi i ručno.

Nakon svih ovih iznenađenja koja nam je priredio Wind U90, i dalje smo ostali pod utiskom da se radi o jednom od najboljih netbooka na tržištu. Markica “INFO preporuka“ ovaj put je izostala samo zbog izbora operativnog sistema, koji otežava korištenje računara. MSI je nedavno objavio podatke da korisnici imaju više pritužbi na netbooke sa Linuxom nego sa Windowsima, a poslije ovog susreta sa U90 to nas nimalo ne čudi. Nažalost, Linux je, izgleda, izgubio bitku na polju netbooka, ali je MSI sa Windom svakako pobjednik.

Stefy555
Admin

Broj komentara : 53
Registration date : 2009-03-14

Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu