DbR_Forum [Internacional]
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Vanjsko vodeno hlađenje Thermaltake Tribe VX

Go down

Vanjsko vodeno hlađenje Thermaltake Tribe VX Empty Vanjsko vodeno hlađenje Thermaltake Tribe VX

Komentar by Stefy555 Tue Mar 17, 2009 6:29 pm

Od sistema koje su entuzijasti po bijelom svijetu pravili od hladnjaka iz automobila, vodena hlađenja izrasla su u proizvode koje u ponudi ima svaka cooling kompanija koja drži do sebe. Istina je da ovi uređaji još uvijek nisu ušli u mainstream, i da vjerovatno u skorije vrijeme i neće, ali su “obavezan alat“ svakog overclock-era i entuzijaste koji želi vanserijske performanse ili tih rad. Ili oboje.

S obzirom na sve veću prihvaćenost od takvih korisnika (kojih jeste malo, ali ih ipak nije zanemariv broj) proizvođači se trude na sve načine da vodena hlađenja još više populariziraju. Jedan od najjačih trendova je razvoj gotovih vanjskih sistema koji se puno lakše koriste i – što je bitnije – montiraju. Prve sisteme vodenih hlađenja korisnici su sami morali sastavljati kupujući pojedine dijelove – vodeni blok, pumpu, crijeva...

Tribe VX je jedan od novijih Thermaltake-ovih modela pa iako se radi o vanjskom uređaju, dolazi iz skupine DIY (Do It Yourself) modela. Sistem dolazi u velikoj kutiji koja vam mora izmamiti osmijeh na lice (ako ništa, onda barem zbog sjećanja na djetinjstvo, kada ste u ovakvim kutijama – istina rijetko – dobijali auta na daljinski i slične tričarije koje ste sada zamijenili procesorima i osnovnim pločama).

U kutiji se nalazi vanjska jedinica – aluminijumska kutija zaobljenih ivica u kojoj žive radijator, dva 120mm ventilatora i pumpa sa spremnikom za rashladnu tečnost. Dakle, u ovom slobodno možemo reći “kućištu“ smješten je sav “prvljavi dio“ sistema koji nije ni lijep ni zanimljiv za gledanje. Kućište je dosta velikih gabarita, visoko 35 cm, i može se uporediti sa uspravnim mini barebone sistemom. Završna obrada je vrlo dobra, pa iako je farba izostala, brušeni aluminijum se doima čvrsto, te se čini da bi uređaj mogao prilično potrajati.

Osim kućišta, u paketu smo dobili crna crijeva dovoljne dužine - skoro 2 m biće dovoljno za bilo koju aplikaciju. Crijeva su 1/4 cola promjera, pa ako vam ipak zafali dužine, uvijek ih možete zamijeniti dužim. Uz crijeva ćete dobiti i nekoliko “šelni“ za eventualna “naštiklavanja“, te poseban dodatak za kontrolu protoka. Malena providna komorica sa ventilatorom postavi se na neko od crijeva, te po okretanju “elise“ možete vidjeti da li tečnost protiče. Osim toga, izgleda nemoguće cool i ako je stavite negdje na stol pored računara, očekujte gomile pitanja neupućenih. Još jedna stvar pokazuje nadahnuto razmišljanje proizvođača – spojevi crijeva su propusni samo u jednom pravcu pa u slučaju rupa u crijevima ili sistemu neće vam iscuriti sva tečnost.

Pažnja s kojom je ovaj proizvod dizajniran očituje se u bracket-u, na kojem ćete pronaći dvije rupe. One su tu da se kroz njih provuku crijeva koja ulaze u kućište, kako bi i estetska strana bila zadovoljena. Očigledno da se mislilo i na varijante korištenja sa Media Centar računarima, jer cijeli dizajn uređaja neće se opirati ni ugođaju dnevne sobe. Vanjska jedinica sa pumpom logično zahtijeva napajanje i ono je riješeno klasičnim Molex-om. Konektor se nalazi na istom bracket-u, i sa vanjskom jedinicom se povezuje isporučenim napojnim kablom. Još jedno zgodno rješenje.

Do It Yourself

U nabrajanju isporučenih dijelova uređaja nismo spomenuli vodeni blok. On je logično rađen od bakra, a iz Thermaltake-a tvrde kako je za labanje (proces uglancavanja površine koja dodiruje procesor) korišten najsavremeniji postupak. Možemo potvrditi da je kružno labana površina koja se naslanja na procesor gotovo kao ogledalo refleksivna, što nije lako postići kada je bakar u pitanju.

Vodeni blok se za procesor pričvršćuje preko metalnog dijela u obliku slova “H“, u čije krajeve se uvrnu šarafi, da bi se sve pričvrstilo za osnovnu ploču. Sa donje strane osnovne ploče postavlja se isti takav dio, te se od ploče odvaja gumenim dijelom kojeg ćete također dobiti, zajedno sa svim potrebnim šarafima, maticama, distancerima i šajbama. Zahvaljujući prije svega pomenutom “H“-metalu, Tribe VX se može postaviti na najveću većinu današnjih procesora – Intel-ove aktuelne LGA775, starije Pentim 4 (Socket 478), te AMD-ove K8 i AM2.

Ovakva “svestranost“ Tribe-u garantuje dug životni vijek i priličnu prenosivost. Osim toga, modularan dizajn znači da bi sa pojavom novog nekompatibilnog ležišta vjerovatno mogli kupiti novi vodeni blok ili mehanizam za pričvršćenje. Vijek trajanja sistema Tt procjenjuje na čak 70.000 sati ili čak 15 godina sa dnevnim 12-satnim korištenjem uređaja apsolutno svaki dan.

Proces montaže nije jednostavan, te zahtijeva vađenje osnovne ploče iz kućišta, ako je montirana, ali to se od ovakvog jednog sistema i očekuje. Prije nego bilo šta napravite, najbolje je odmah provući kablove kroz pomenuti bracket (da ne bi poslije bilo...), a onda ostaje da uz konsultaciju uputstva pričvrstite vodeni blok. Taj posao olakšavaju velike kružne matice napravljene tako da se mogu i golim prstima stegnuti – što je ujedno i najvažniji posao, jer od kvaliteta nalijeganja bloka na površinu procesora zavisi kvalitet hlađenja.

Uz uređaj ćete dobiti dvije polulitarske bočice rashladne tekućine i bočicu za punjenje koja podsjeća na one biciklističke. S njenom izvijenom slamkom na vrhu tečnost ćete lakše ubrizgati u spremnik, kojem se pristupa nakon odvijanja četiri šarafa i uklanjanja poklopca na gornjem dijelu vanjske jedinice. Ovako “komplikovan“ postupak napravljen je vjerovatno radi sigurnosti, jer je i grlić spremnika posebno savijen. Tečnost se treba nasuti do gornje granice, što je zgodno prikazano na prorezu sa strane kućišta. Nakon što tečnost uđe u sistem crijeva, nivo će se smanjiti, pa možete još dosuti. Tečnost je zelene boje i UV-aktivna je, pa ako obezbijedite providne kablove, možete dobiti i na efektnosti cijelog sistema.

Konačno je došao trenutak uključivanja. S obzirom da se napaja iz napojne jedinice računara, Tribe VX će se praktično uključivati kada uključite računar, tako da o isključivanju ne treba voditi posebnog računa. Rad uređaja prilično je tih, što je logična posljedica korištenja 120mm ventilatora. Tokom rada, oni svijetle ugodnom plavom svjetlošću vidljivom kroz mrežicu na vanjskoj jedinici (iako se moglo i bez toga). Povremeno ćete možda čuti malčice krkljanja, ali i dalje je Tribe VX tiši od nekih ekstremnijih CPU hladnjaka, pa i grafičkih kartica.

Rekordima u pohode

Tribe VX smo testirali na računaru sa Abit-ovom AB9 osnovnom pločom, 1 GB A-Data Vitésta DDR2 800 memorije 4-4-4-16 i 80 GB SATA hard diskom. Korišteni procesor bio je Core 2 Duo E6600, kojeg smo i ranije u našem labu izlagali mučenjima. Kada sve prvi put sastavite i pustite u pogon, moćan je osjećaj kada na vodeni blok spustite prste i osjetite da je – hladan. 24 cm dug aluminijumski ventilator očigledno odlično rasipa toplotu uz pomoć dva ventilatora. Promatrate li spomenuti pokazivač protoka, primijetićete da se tečnost i ne kreće tako brzo kroz sistem.

Povećavajući postepeno frekvenciju FSB-a, na testnoj mašini smo podizali radnu frekvenciju E6600. Prethodno najveći overclock koji smo postigli bio je jedva preko 3 GHz, što smo vrlo brzo dostigli sa ovakvim setup-om. Kada bi mašina posustala, dodali bismo voltaže, te je procesor poslije nekog vremena dosegao čak 3,8 GHz – redakcijski rekord. CPU je radio na voltaži od 1,51V, što bi prihvatio samo sa najozbiljnijim vazdušnim hladnjacima, a da bismo postigli ovu brzinu sabirnice, i osnovna ploča je morala biti overvoltirana – 1,7V za MCH (NorthBridge) i 1,35V za ICH (SouthBridge). Temperatura procesora bila je “zakucana” na 61°C pod opterećenjem, što je definitivno dokaz kvaliteta Tribe VX-a.

S obzirom da vodeni blok nema aktivnih ventilatora koji bi hladili okolne komponente i uprkos pasivnom hlađenju napojnih tranzistora Abit-ove osnovne ploče, sigurni smo da je P965 čipset postao ograničenje (FSB je radio na 420 MHz). Procesor je mogao podnijeti još više frekvencije, ali napojni tranzistori na ploči trpili su veliko opterećenje i dosezali temperaturu od skoro 80°C. Iako smo i sa ovim rekordom zadovoljni, u narednim testiranjima ćemo nastaviti ispitivati granice do kojih nas može odvesti Tribe VX.

U Tribe VX-u je sadržano svo (veliko) iskustvo koje Thermaltake ima na polju sistema za vodeno hlađenje. Kroz detalje kao što su način napajanja i priključenja sa računarom, indikator količine tečnosti, vidljivo je da su dizajneri u njega ugradili sve dotadašnje komentare korisnika ovakvih sistemima. Cijena uređaja nije mala, ali ako pogledate njegov kvalitet izrade, dugotrajnost i prenosivost na druge mašine, njen uticaj na konačnu ocjenu je manje negativan. Jedino što nekim može smetati su povelike dimenzije vanjske jedinice. Tribe VX je vrlo tih, odlično hladi i milina ga je koristiti.

Stefy555
Admin

Broj komentara : 53
Registration date : 2009-03-14

Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu