DbR_Forum [Internacional]
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Miš Logitech MX620 Cordless Laser Mouse

Go down

Miš Logitech MX620 Cordless Laser Mouse Empty Miš Logitech MX620 Cordless Laser Mouse

Komentar by Stefy555 Tue Mar 17, 2009 6:22 pm

MicroGear Precision skrol točkić je Logitechova najsvježija inovacija na polju ulaznih uređaja. Ovaj točkić, koji se zasniva na zamajcu, dozvoljava korisniku da prstom zavrti točkić i tako “brzinski” preskroluje par ekrana. Kada zavrtite točkić, on automatski prelazi u poseban mod rada u kojem će se okretati sedam sekundi, za koje su Logitech inžinjeri “skontali” da je idealno trajanje ove “automatike”. Nakon što odvrti tih par krugova, točkić ponovo prelazi u normalni mod rada u kojem daje lagani otpor prilikom okretanja. MicroGear je prvi put predstavljen u MX Revolution modelu miša – trenutno najnaprednijem mišu na svijetu, čija je cijena u međuvremenu pala na nekih 170 KM.

Pošto je Microsoft manje-više ispao iz ozbiljnije borbe za tehnološku prevlast među kompjuterskim glodarima, Logitech je praktično ostao sam, a kada ste sami na nekom dijelu tržišta, možete si dozvoliti svakakve igre s cijenama. Zbog toga si Logitech i dozvoljava postupno podizanje cijena svojih proizvoda koji, moramo biti iskreni, nisu nimalo izgubili na kvalitetu izrade. No, i u švicarskoj firmi su svjesni da neće prodati milion miševa od 170 i kusur KM-ova, niti će im to vratiti novac kojeg su uložili u razvoj MicroGear Precision mehanike, pa je zato ovaj napredni skrol-zamajac pronašao put i do uslovno rečeno jeftinog MX620 modela.
Kada sam odlučio kupiti ovog miša, inspekcija cjenovnika otkrivala je uspješan ishod. Sve se doimalo idealnom. Blago zaobljene obline miša, poput Beyonceeinih, već i na slikama obećavaju ugodan položaj ruke tokom korištenja, dok iz gornjeg dijela ponosno izviruje MicroGear točkić, hvaleći se metalom od kojeg je napravljen (radi potrebne težine). Miš je bežični i za vrhunsku preciznost koristi laserski senzor. Znači, sve baš kako volim...

Pakovanje je daleko od raskoši MX Revolution miša, ali taj post-kupovni osjećaj zadovoljstva zbog kvalitetnog pakovanja (Appleova škola) lako ću zaboraviti zarad uštede od preko 50 KM. U plastičnom “sendviču” pronalazim miša, mali USB radio prijemnik kao kod miševa za laptope i dvije baterije, te knjižicu sa kratkim uputstvom za instalaciju. Na instalacionom CD-u je Logitech odlučio uštedjeti, pa ćete 60 MB paket SetPoint drajvera morati skinuti sa proizvođačevog web sajta. Sve više ljudi koristi brze Internet konekcije, ali mislimo da je ušteda od pola KM na proizvodu koji košta skoro 100 KM zaista nepotrebna, tim prije što donekle narušava “out-of-the-box” funkcionalnost proizvoda.

Miš je identična kopija MX610, od kojeg se razlikuje tek po MicroGear točkiću i po samo jednoj statusnoj LED diodi umjesto dvije. Pošto ne posjeduje skalu kapaciteta baterije kao MX Revolution ili “udarni” model iz prošle generacije, MX1000, lampica će zasvijetliti kada je baterija pri kraju, ostavljajući vam, nadam se, dovoljno vremena da se snađete. Pretpostavljate, punjive baterije nema.

Oblik miša u obliku blago zaobljenog slova “S” je “tečan”, a plastika je zaobljena tako da prati linije otvorene šake. Tijelo je u stvarnosti manje nego što izgleda na slikama, te je profil miša nizak. Najveći dio kućišta napravljen je od kobalt-plave plastike koja je ista kao kod skupljih modela (i ne previše kvalitetna), dok su obje bočne strane na koje naliježu prsti i koje su ključne za kvalitetan stisak, urađene od “mesnate” gumirane plastike. Miš stoga čvrsto leži u ruci, a pošto je oblik takav da plastika ne dodiruje veće površine dlana (kao kod spomenuta dva skuplja modela kod kojih više obuhvata dijelove šake), znojenje je i nakon dužeg korištenja vrlo malo. S obzirom da sam navikao na visoke miševe, nizak profil mi je prilično smetao tokom rada. Kada obuhvatim miša, mali i domali prst uvijek udaraju u podlogu, tako da je šaka tokom rada skvrčena, što uzrokuje bol nakon dugotrajnog rada. Onima koji su navikli na više miševe, MX620 definitivno neće odgovarati.

Jednostavnost MX620 oslikava se u malom broju tipki, ali to će mnogi vidjeti kao prednost. Osim skrol-točkića (koji bi se onima sa dužim prstima mogao učiniti previsoko postavljen), na gornjoj strani lijevo do njega je tipka za direktnu pretragu, dok su sa strane, nadohvat palcu, Back i Forward tipke. One su vrlo duge i takvog oblika da i bez gledanja možete osjetiti “na kojoj ste”, ali ćete se ipak na njih morati naviknuti. Pozitivno je što se sve tipke mogu programirati putem spomenutih SetPoint drajvera, i to za svaku pojedinačnu aplikaciju, i ako na primjer ne želite da klik na MicroGear točkić aktivira pretragu, što je fabrička postavka, biće dovoljno da ga vratite na Generic Button kako biste u browserima zadržali korisno otvaranje taba u pozadini. Iz nepoznatog razloga, ovaj se izbor ne može postaviti samo za pojedinu aplikaciju, no postoje zaobilazna rješenja editovanjem XML fajla u kojem su pohranjene SetPoint postavke.
Iako sam donekle bio razočaran niskim profilom koji mi ne odgovara (ali će se nekima i svidjeti), i dalje sam imao visoka očekivanja od MicroGear točkića – “udarne” funkcije MX620 i glavnog razloga zbog kojeg sam baš njega izabrao iz gomile drugih. I onda tuf - razočarenje. Radi uštede, Logitech je iz mehanizma uklonio mikromotor koji radi automatsku promjenu moda rada – tzv. SmartShift, pa je ta funkcija izvedena na prekidač s donje strane. Zbog toga ste primorani miš koristiti u jednom od dva moda – u free spin modu točkić ne daje nikakav otpor prilikom okretanja, dok je u suprotnom jednak bilo kojem drugom mišu, što je, ako mene pitate, prilično narušavanje funkcionalnosti MicroGear tehnologije, s obzirom da je pametna promjena moda rada bitna jednako koliko i slobodno okretanje (čega su u Logitechu očigledno svjesni). Većina svjesnijih kupaca ovog miša će ga vjerovatno koristiti u stalnom free spin modu, koji bez ikakvog povratnog otpora nije najsretnije rješenje za pregled kraćih dokumenata, jer i najmanji spin točkića uzrokuje okretanje, pa ćete ga morati zaustavljati. Nije da se na ovo ne može naviknuti, ali za mene to jednostavno nije to – MX620 nudi samo pola MicroGear iskustva.

Ako ste se, kao i ja, na MX620 “nameračili” isključivo radi MicroGear iskustva, vjerovatno ćete ostati razočarani. Isto će se osjećati i oni koji su navikli na miševe većeg profila. Kao nasljednik MX610, MX620 je definitivno bolji izbor, pogotovo što se može naći po nižoj cijeni, ali kada je u pitanju vrijednost za novac, tešku bitku vodi sa šampionom prošle generacije, MX1000, koji nudi kvalitetniju izradu, puniji oblik i punjivu bateriju, iako nema MicroGear točkić. Probati prije kupovine

Stefy555
Admin

Broj komentara : 53
Registration date : 2009-03-14

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu